Pallas Athéna

20. ledna 2011 v 19:06 | Příšerka |  Bohové Řecka
Otcem Pallas Athény byl Zeus kterému vyskočila z hlavy. To je nejrozšířenější pověst. Zeus se zmocnil Athéniny matky Medity, a když otěhotněla, polkl ji, aby podle věštby neporodila potomka, který by ho svrhl z trůnu vládce bohů. Pallas Athéna byla především bohyní války, ovšem ne války ničivé, kterou miloval bůh Ares. Byla vždy rozvážná i ve válce. Hleděla vždy přispět ke sjednání míru. Byla vždy bohyní vítěznou a nepřemožitelnou, dávala kořist a chránila lid. Ze všech olympských bohů snad nejvíce zasahovala do lidského života. Byla rozvážná a moudrá, učila a vedla ruku stejně tak umělců jako řemeslníků, žen i mužů.
Pallas Athéna byla panenskou bohyní, vynikala krásou, dokonalostí rozumu a prozíravosti, spojenou s rozvahou, vynalézavostí, odvahou a smyslem pro činnost. Vyskočila z Diovy hlavy v plné zbroji. Proto byla zpodobňována v řasnatém rouchu, s přilbicí na hlavě, na levé ruce měla štít, aigis, zhotovený prý podle pověstí z kůže titána Pallanta, nebo podle jiných z kůže Gorgony Medúzy. V pravé ruce držela kopí. Jen jednou prý odložila šat, aby zápasila s bohyněmi Hérou a Afroditou o Paridovo rozhodnutí, kterou z nich považuje za nejkrásnější. Pallas Athéna ochraňovala města i státy; především milovala Attiku, kterou jí zasvětil král Kekrops
Pallas Athéna soupeřila s Poseidonem o attickou zem, získala ji, když Attice darovala olivový strom. Dala své dary i Pandoře. Bohyně pomáhala lidstvu v nemocech a pečovala o blaho dětí. Vítěznou bohyni uctívali Athéňané v menším chrámě blíže propylají. Athéňané slavili na počest této bohyně, která jim dala zákony i řád a z jejíhož podnětu byl zřízen areopag, malé i velké Panathénaje. Některé pověsti vyprávějí, že bohyně se zrodila v Libyi u trítónského jezera, kde ji vychovaly nymfy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama